Dětské skup​iny

U Mominky

Věnujeme Vám jedinečnou péči jako od maminky

Začátek s úsměvem

Poprvé budete bez sebe? Někteří to zvládají s úsměvem, jiní se slzičkami. Co můžete ale udělat, abyste to svým dětem i sobě usnadnili?

Povídejte si spolu

Povídejte si spolu o tom, co je ve školce čeká. Popište jim jak bude probíhat den. Děti jsou klidnější, pokud ví, co se bude dít.

Připravte se na odloučení

Pokud máte možnost, aby dítko bylo během dne i s někým jiným než vy, je to skvělá příprava pro dětský kolektiv.

Pozvolný nástup - citlivá adaptace

Pokud to vy nebo Vaše dítko potřebuje, dejte si čas si zvyknout, začněte postupně a čas odloučení prodlužujte.

Oblíbená hračka

Nechte dítěti vybrat si jeho oblíbenou hračku, kterou si může vzít s sebou. Pomůže jim to se cítit jistěji a blíž vám v novém prostředí.

Tlačítko na rodiče

Stačí na dlaň nakreslit srdíčko a domluvte si, že je to tlačítko na rodiče - když se tlačítko zmáčkne, rodič na dálku pošle obejmutí a pusu.

Sebejistota a pocit důležitosti

Sebevědomé dítě, které ví, že něco dokáže, se v novém kolektivu cítí lépe. Naučte Vaše dítko například zapnout zip, obléct si rukovice nebo třeba nakreslit sluníčko. 

Emoce - smutek a stesk

Je v pořádku, že je dítko smutné, že se mu stýská nebo má vztek. Takhle malé dítě si ještě nedokáže s emocemi samo poradit. Neříkejte věty typu: "Už jsi velká holka, přece nebudeš kvůli školce takhle vyvádět!" Uznejte, že je v pořádku takové emoce cítit a povídejte si o tom, co můžete společně udělat pro to, aby mu bylo lépe. Obejměte ho.

Odměny a tresty

I když je to pro dítě náročné – dělá maximum, aby vše zvládlo. Další stres z toho, že přijde o pohádku večer, nebo že nedostane slibované autíčko či zmrzlinu, už nepotřebuje. A na druhou stranu, kupovat každý den dárek, za to, že zvládlo být v dětském kolektivu, či se nepočůrat je i pro vás dlouhodobě neudržitelné.

Nalaďte se na to, co potřebuje zrovna Vaše dítě

Když dítě pláče, říká vám, že potřebuje něco jinak. Neexistuje univerzální rada, vy své dítě znáte nejlépe a víte, jestli potřebuje delší čas na rozloučení nebo to udělat rychle bez protahování. Důležitá je vaše sebejistota – o tu se opírá vaše dítě.

Zamyslete se nad tím, kdo z vás má z nástupu do kolektivu větší obavu. Vy nebo vaše dítě? Vaše obavy z vás dítko  snadno vycítí a může je převzít.